Клинички путеви
У оквиру пројекта „Пружање унапређених услуга на локалном нивоу“-DILS планиран је развој и почетак примене изабраних клиничких путева у систему здравствене заштите у Србији.
„Клинички путеви представљају методологију за заједничко одлучивање и организацију здравствене заштите која се може предвидети – за добро дефинисану групу пацијената током једног дефинисаног периода“. (Еuropean Pathway Association, 2003)
Клинички пут је прецизна збирка података о пацијенту и његовом лечењу. Описује уобичајени начин пружања мултидисциплинарне здравствене заштите засноване на доказима, одређеном типу пацијента (типу случаја), са прецизно испланираним трајањем лечења, очекиваним исходом уз активно учешће пацијента и служи за евидентирање стварно пружених услуга током једне епизоде лечeња.
Разлози за развој клиничких путева су бројни, а између осталог: пружају квалитетнију здравствену заштиту, смањују непотребне варијације у пракси, уводе у праксу пружање здравствене заштите засноване на доказима, побољшавају комуникацију између здравственог особља и пацијената, користе се за управљање радом и прорачунима клиничких тимова у различитим здравственим установама, повећавају задовољствo пацијенaтa.
преузето са сајта ДИЛС
Тренутно се у нашем Дому здравља раде следећи Клинички путеви:
1. лумбални бол,
2. астма код деца,
3. дијабетес,
4. скриниг колоректалног карцинома,
5. скриниг депресије,
6. сидропенијске анемије,
7. примарна превенција кардиоваскуларних болести,
8. секундарна превенција кардиоваскуларних болести.